Loading...

MODEL RELEASE

CO JE MODEL RELEASE A K ČEMU SLOUŽÍ?
Model release je česky dohoda mezi fotografem a modelkou o použití fotografií. K čemu je taková smlouva fotografovi, k čemu modelce a je opravdu nutná?

Naprostá většina fotografů nefotí proto, aby své fotografie uložili do šuplíku, ale chtějí vystavovat, publikovat, případně je prodat a podobně. Modelka se chce s fotografiemi pochlubit na sociálních sítích, ale také si z nich složit portfolio pro svůj web nebo svůj profesní profil modelky, nebo je jako tištěné portfolio předložit modelingové agentuře a získat tak lukrativní zakázky.

ZKRÁTKA SE DÁ PŘEDPOKLÁDAT, ŽE OBA – FOTOGRAF I MODELKA – BUDOU SPOLEČNĚ POŘÍZENÉ FOTOGRAFIE VEŘEJNĚ PUBLIKOVAT.
A právě proto, že v tomto procesu hrají roli dva lidé (fotograf jako autor a modelka jako zobrazená osoba), je nutné se nějakým způsobem dohodnout, za jakých podmínek je možné fotografie zveřejňovat nebo s nimi jinak nakládat.

Hodně lidí, mezi nimi kdysi i já, dohodu o užití fotografií podceňuje.

OMYL!
Dříve nebo později se vám může stát, že se vaše fotografie objeví v nějakém časopise nebo knize. Následně vám přijde od modelky, kterou jste třeba už roky neviděli, stručná SMS zpráva s podobným zněním: „Kdy dostanu peníze? A kolik?“. Znám řadu fotografů, kteří přesně tohle zažili, přestože snímek třeba publikovali úplně zadarmo. Z touhy fotografů po publikování vydavatelé často těží.. .jenže vysvětlete to modelce, která je přesvědčená o vašich mnohadesetitisícových honorářích a chce z nich svůj podíl :).

SMLOUVA CHRÁNÍ FOTOGRAFA I MODELKU.
Dohoda o užití fotografií by měla jasně vymezovat, za jakých podmínek smí fotografie zveřejňovat fotograf a za jakých modelka a jaké finanční nároky z tohoto publikování oběma stranám vznikají (především v případě, že žádné), případně další náležitosti podle dohody.

A I PŘESTO, ŽE JEDNÁM FÉR DOHODA JE NUTNOST!
ZDE ke stažení můj model: Model Relese
Nejsem úplně tak zastáncem těchto písemností.. .uznávám fér jednání a taktéž ho očekávám! Z 99% je vždy vše ok a lidé jsou nadmíru spokojeni. Bohužel, párkrát se mi to dost vymstilo a ani autorský Vám zákon nepomůže vždy, kdo pak má čas řešit nějaké blbosti? Proto je to třeba takto ošetřit a je oboustranný klid.

Přeji hezký den
Jan Vzduch Novák 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *